Pomimo przywiązania Polaków do tradycyjnego pochówku, kremacja zwłok staje się coraz bardziej popularna. Przemawiają za tym różne względy, także ekonomia. Koszty urny oraz umieszczenie jej w grobie lub w katakumbach jest dużo tańsze niż zakup tradycyjnej trumny i postawienie nagrobka. Jeśli rozważasz tę opcję, to musisz wiedzieć, że przygotowanie ciała osoby zmarłej jest nieco inne niż w przypadku standardowego pogrzebu.
Przygotowanie zmarłego
Wiele osób nie do końca ma świadomość tego, jak przebiega kremacja zwłok. Ciało zmarłego jest spopielane w specjalnie przeznaczonym do tego piecu kremacyjnym, który nagrzewa się do temperatury 800-1200oC. Nie ma ono bezpośredniego kontaktu z ogniem. Spopielenie następuje przez styczność z rozgrzanym powietrzem. Z tego powodu cały proces trwa około 2 godzin. Przygotowanie ciała wygląda podobnie jak w przypadku zwykłego pochówku, jednak są pewne istotne ograniczenia. Zmarły może być ubrany w tradycyjną odzież lub być owinięty w całun. Ubrania nie mogą zawierać żadnych tworzyw sztucznych. Przed kremacją zwłok należy usunąć zegarek, telefon komórkowy oraz wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne, szczególnie jeśli zawierają baterie lub akumulatory. Niedopuszczalne są także pojemniki z płynami łatwopalnymi. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim perfumy, alkohole, dezodoranty i zapalniczki. Nie można również umieszczać grubych książek. Przed kremacją należy także usunąć ewentualny rozrusznik serca lub inne tego typu przedmioty.
Przygotowanie trumny i wymagane dokumenty
Trumny kremacyjne różnią się od tradycyjnych trumien do pochówku. Są one wykonane z drewna lub kartonu i nie posiadają żadnych zdobień. Nie mogą być lakierowane ani wyposażone w okucia metalowe, ponieważ zostaną one całkowicie spalone. Można na nich jedynie umieścić symbolicznie pojedyncze kwiaty cięte. Wszystkie te restrykcje wynikają z tego, że kremacja musi być ekologiczna i nie może emitować szkodliwych związków chemicznych. Cały proces jest bezzapachowy i bezdymny. Urna na prochy powinna mieć pojemność min. 3,5 litra. Należy ją oznaczyć imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej, a także nazwą firmy, która wykonała kremację. Zgodnie z polskim prawem nie można przechowywać urny z prochami poza cmentarzem ani rozsypywać prochów osób zmarłych.
Wykonanie kremacji wymaga przedstawienia określonych dokumentów. Niezbędny jest skrócony odpis aktu zgonu wystawiony przez Urząd Stanu Cywilnego lub kserokopia z pieczęcią firmy pogrzebowej i potwierdzeniem zgodności z oryginałem. Trzeba także czytelnie wypełnić i podpisać zezwolenie na kremację. Dodatkowo w przypadku kremacji szczątków ludzkich niezbędne jest uzyskanie stosownego zaświadczenia z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
